AKTUALNOŚCI

Wiemy, kim jest “człowiek w kapeluszu”? Rozpoznał go taksówkarz

Według ustaleń belgijskiej stacji RTBF mężczyzna widniejący na kamerze z monitoringu lotniska Zaventem, to belgijski dziennikarz Faycal Cheffou.

W sobotę mężczyźnie, określonemu w komunikacie prokuratury jako Faycal C., postanowiono zarzut współuczestnictwa w działalności ugrupowania terrorystycznego oraz w dokonaniu i usiłowaniu zabójstw o charakterze terrorystycznym.

Policja i źródła rządowe przyznały, że jest wysoce prawdopodobne, że jest to trzeci mężczyzna zarejestrowany przez kamerę na lotnisku. Potwierdza to także w rozmowie z agencją Reutera osoba pozostająca blisko śledztwa. Według dziennika “Le Soir”, zidentyfikował go kierowca taksówki, którą zamachowcy przyjechali na lotnisko.

Jaka przeszłość?

Cheffou został zatrzymany w czwartek. W trakcie rewizji jego zamieszkania nie znaleziono jednak broni ani materiałów wybuchowych. Choć według informacji podawanych przez sąsiadów, przeszukanie małego pokoju, w którym mieszkał Faycal Cheffou, trwało blisko 5 godzin.

Niewiele wiemy o jego przeszłości.

Belgijskie media poinformowały, że w 2003 roku Cheffou został oskarżony o współudział w przygotowaniu morderstwa. Podczas przeszukiwań jego domu znaleziono wówczas kałasznikow i torbę napełnioną granatami.

Cheffou był także kilkukrotnie zatrzymywany podczas zachęcania azylantów do ekstremalnego radykalizmu, poinformował w rozmowie z “Le Soir” burmistrz Brukseli.

Rośnie liczba ofiar

Przypomnijmy, że w dokonanych we wtorek samobójczych zamachach bombowych na pociąg metra w Brukseli i tamtejszy port lotniczy zginęło co najmniej 31 osób, w tym trzej terroryści. Do soboty zidentyfikowano zwłoki 24 zabitych. Ponad 300 osób zostało rannych, w szpitalach przebywa nadal około stu z nich, w tym 62 na oddziałach intensywnej terapii.

Brat jednego z dwóch zamachowców, którzy zginęli na lotnisku, poniósł śmierć detonując bombę w metrze. Podjęte w następstwie tych ataków działania śledcze doprowadziły do aresztowania w Belgii łącznie dziewięciu ludzi. Zatrzymano także dwóch ludzi w Niemczech, ale podejrzenia, iż mogli oni mieć powiązania z zamachami nie potwierdziły się – oświadczyła w sobotę rzeczniczka niemieckiej prokuratury federalnej.

Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

The Latest

News of Poland
x
To Top
Cheap jordans for sale, Cheap jordans shoes, cheap jordans for sale, jordans retro 13, cheap jerseys from china, foamposites For Sale, cheap nfl jerseys, Cheap xxxi jordans, cheap jordan 12, Canada Goose sale, cheap foamposites, Retro jordans for sale