AKTUALNOŚCI

Wideo z pogrzebu Georgija Gongadzego

We wtorek, 22 marca, w Kijowie odbędzył się pogrzeb zamordowanego 15 lat temu opozycyjnego dziennikarza Georgija Gongadzego.

Georgij Gongadze 16 września 2000 roku wyszedł z pracy w Kijowie i zniknął. W listopadzie tego samego roku, w lesie, w pobliżu Kijowa zostały odnalezione zwłoki bez głowy, które, według wniosków ekspertów, mogły należeć Gongadze.

Georgij Gongadze był krytykiem ówczesnego prezydenta Ukrainy. Z nagrań rozmów Kuczmy, dokonanych przez jego ochroniarza Mykołę Melnyczenkę, wynika, że za zleceniem zabójstwa dziennikarza stał właśnie ówczesny prezydent. Ukraiński sąd uznał jednak, że taśmy nie mogą być dowodem w sprawie, bo nagrań dokonano nielegalnie.

Kuczma obecnie jest jednym z negocjatorów w rozmowach mińskich występując w imieniu Ukrainy i oczywisćie współpracując z ukraińskimi władzami

Od tego czasu ciało leżało w kijowskiej kostnicy.

29 stycznia 2013 roku Peczerski Sąd Rejonowy Kijowa uznał za winnego zamordowania dziennikarza Georgija Gongadzego, generała MSW Ołeksija Pukacza i skazał go na karę dożywocia.

W sierpniu 2005 roku ówczesny prezydent Wiktor Juszczenko pośmiertnie nadał Gongadze tytuł Bohatera Ukrainy.

21 marca, prezydent Petro Poroszenko przekazał Złotą Gwiazdę Bohatera Ukrainy wdowie dziennikarza.

Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

The Latest

News of Poland
x
To Top
Cheap jordans for sale, Cheap jordans shoes, cheap jordans for sale, jordans retro 13, cheap jerseys from china, foamposites For Sale, cheap nfl jerseys, Cheap xxxi jordans, cheap jordan 12, Canada Goose sale, cheap foamposites, Retro jordans for sale