AKTUALNOŚCI

Waszczykowski o zachowaniu papieża ws. uchodźców: nie wolno łączyć tego z polityką

Minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski skomentował ostatni gest papieża w ośrodku dla uchodźców. W tradycyjnym geście Franciszek umył stopy jedenastu imigrantom. – Ojciec Święty działa w zupełnie innym polu, nie wolno tego łączyć z polityką – powiedział szef polskiej dyplomacji na antenie TVN Biznes i Świat.

Witold Waszczykowski był pytany o to, czy stanowisko rządu wobec uchodźców nie kłóci się z działaniem papieża Franciszka. W Wielki Czwartek odprawił on mszę świętą na terenie placówki dla 900 uchodźców w miejscowości Castelnuovo di Porto pod Rzymem. W tradycyjnym geście umył stopy jedenastu imigrantom. Szef MSZ stwierdził, że można łączyć tych dwóch kwestii.

– Ojciec Święty ma inną rolę, działa w zupełnie innym polu i nie wolno tego łączyć z polityką – zaznaczył. – Mówiliśmy imigrantom “nie”, nie dlatego, że ich nie lubimy, tylko dlatego, że nie ma dla nich pracy – mówił minister, dodając, że uchodźcy sami nie chcą być przekierowywani do Polski.

Waszczykowski zwrócił też uwagę na fakt, że większość społeczności muzułmańskiej, zwłaszcza młodego pokolenia, nie asymiluje się w Europie. – Pierwsze pokolenie ciężko pracowało, żeby zaistnieć, poświęciło się dzieciom, podczas gdy nowe pokolenie nie ma perspektyw i nie umie dorównać rodzicom. Jednocześnie słyszy historie dziadków o świetności ich krajów w przeszłości. To właśnie trzecie pokolenie zazwyczaj się wysadza – oceniał.

W kontekście wtorkowych zamachów w Brukseli szef MSZ podkreślił, że w Europie potrzebna jest “poważniejsza refleksja w sprawie terroryzmu” i wiele rzeczy dotyczących bezpieczeństwa należy poprawić. – Nie ma większych specjalistów od walki z terroryzmem jak Francuzi, a i oni zostali ograni. Świat oparty na demokracji będzie zawsze w tyle za terrorystami, bo uważa się, że nie wolno przekraczać prawa w walce z terroryzmem – mówił Waszczykowski.

Papieska Msza Wieczerzy Pańskiej wśród uchodźców

Papież Franciszek odprawił w Wielki Czwartek mszę Wieczerzy Pańskiej, inaugurującą obchody Triduum Paschalnego, w ośrodku dla uchodźców w miejscowości Castelnuovo di Porto pod Rzymem. W tradycyjnym geście umył stopy 11 migrantom i pracownicy placówki.

Podczas mszy odprawionej przy polowym ołtarzu na terenie placówki dla 900 uchodźców starających się o azyl papież nawiązał do wtorkowych zamachów w Brukseli i nazwał je “gestem wojny, zniszczenia w mieście w Europie, dokonanym przez ludzi, którzy nie chcą żyć w pokoju”.

– Ale za tym gestem, tak jak za Judaszem, byli inni. Za Judaszem stali ci, którzy dali pieniądze po to, by Jezus został wydany – mówił Franciszek. Podkreślił, że za gestem zniszczenia w Brukseli “byli producenci, przemytnicy broni, którzy chcą krwi, a nie pokoju, wojny, a nie braterstwa”.

Ataki w stolicy Belgii przeciwstawił odprawionej w ośrodku mszy, której uczestnicy, mężczyźni i kobiety różnych religii, uznają się za braci i chcą żyć w pokoju.

W całkowicie improwizowanej homilii papież powiedział: “Oto dwa gesty: Jezus myje stopy, a Judasz sprzedaje go za srebrniki. My tutaj razem, wywodzący się z różnych religii i kultur, ale dzieci tego samego Ojca, bracia, oraz ci, którzy kupują broń po to, by siać zniszczenie”.

– Wszyscy dokonujemy gestu braterstwa i wszyscy mówimy: jesteśmy inni, różnimy się, mamy różne religie i kultury, ale jesteśmy braćmi i chcemy żyć w pokoju – wskazywał Franciszek, zwracając się do uchodźców.

Dodał: “Każdy z was niesie swoją historię, tyle krzyży, tyle bólu, ale ma też otwarte serce, które chce braterstwa”.

Papież zachęcał: “Niech każdy z was w języku swej religii modli się do Boga, aby to braterstwo szerzyło się na świat i aby nie było 30 srebrników, by zabić brata, aby zawsze było braterstwo i dobroć”.

W czasie mszy w geście symbolizującym pokorną służbę i uniżenie Franciszek umył stopy 11 uchodźcom z Syrii, Pakistanu, Mali, Nigerii oraz Włoszce – pracownicy placówki. Było wśród nich trzech muzułmanów, hinduista, trzy chrześcijanki Koptyjki, pięcioro katolików. Jedna z migrantek trzymała na rękach 12-dniowe dziecko.

Franciszek jest pierwszym papieżem, który w Wielki Czwartek wyjechał z Rzymu. W poprzednich latach swego pontyfikatu odprawił mszę tego dnia w więzieniach i klinice dla niepełnosprawnych.

W ośrodku dla migrantów ubiegających się o azyl, który odwiedził, przebywają Syryjczycy i obywatele wielu krajów Afryki. Większość stanowią muzułmanie. Z okazji wizyty papieża przybył tam także jeden z imamów z Wiecznego Miasta.

Podopieczni struktury, w której jest także wiele dzieci, otrzymali w prezencie od papieża 200 wielkanocnych jajek z czekolady.

Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

The Latest

News of Poland
x
To Top
Cheap jordans for sale, Cheap jordans shoes, cheap jordans for sale, jordans retro 13, cheap jerseys from china, foamposites For Sale, cheap nfl jerseys, Cheap xxxi jordans, cheap jordan 12, Canada Goose sale, cheap foamposites, Retro jordans for sale