AKTUALNOŚCI

Szczyt Nuklearny w Waszyngtonie. Barack Obama nie spotka się z Andrzejem Dudą

• Wizyta Dudy w USA potrwa od 29 marca do 1 kwietnia
• Spotka się m.in. z prezydentem Turcji, Gruzji, a także Ukrainy
• Zdaniem Eugeniusza Smolara, to “kara” od Amerykanów za sytuację wokół TK

 

Mimo wcześniejszych doniesień, prezydent Andrzej Duda nie spotka się z Barackiem Obamą podczas Szczytu Nuklearnego w Waszyngtonie, który odbędzie się pod koniec kwietnia – wynika z informacji zamieszczonych na stronie Kancelarii Prezydenta. Wizyta potrwa od 29 marca do 1 kwietnia.

Andrzej Duda ma zaplanowane spotkania z prezydentem Turcji, Gruzji, a także Ukrainy. Oprócz udziału w Szczycie Nuklearnym, spotka się również z Polonią amerykańską, a także przedstawicielami “młodych środowisk polonijnych”. Uda się także do Biblioteki Kongresu USA oraz złoży kwiaty pod pomnikiem Tadeusza Kościuszki.

Wizytę prezydenta Dudy w Waszyngtonie zapowiadał na początku stycznia prezydencki minister Krzysztof Szczerski. Minister mówił wówczas, że w pierwszym półroczu 2016 roku Duda chce skupić swoją międzynarodową aktywność dyplomatyczną “na budowaniu zgody w ramach Sojuszu Północnoatlantyckiego i potencjału decyzyjnego, który ma się wypełnić na (lipcowym – przyp. red.) szczycie NATO w Warszawie”.

Jeszcze w lutym br. minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski zapewniał na antenie TVN24, że “spotkanie nie stoi pod znakiem zapytania, natomiast stoi (pod znakiem zapytania – przyp. red.) dłuższa rozmowa”.

W ubiegłym tygodniu Eugeniusz Smolar, były szef Centrum Stosunków Międzynarodowych, ekspert od polityki międzynarodowej, napisał na Twitterze: “Obama nie przyjmie Andrzeja Dudy w Waszyngtonie. Departament Stanu rozpatruje schłodzenie stosunków”

– Informacja dotarła do mnie z kół dyplomatycznych – potwierdził następnie w rozmowie z “Newsweekiem”. Zdaniem Smolara, to “kara” od Amerykanów, którym nie podoba się, że Polska lekceważy opinię Komisji Weneckiej i blokuje prace Trybunału Konstytucyjnego.

Szczyty bezpieczeństwa nuklearnego zainicjował w 2010 roku prezydent Barack Obama. Ich celem jest zapobieganie dostaniu się materiałów do produkcji broni jądrowej w ręce terrorystów.

Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

The Latest

News of Poland
x
To Top
Cheap jordans for sale, Cheap jordans shoes, cheap jordans for sale, jordans retro 13, cheap jerseys from china, foamposites For Sale, cheap nfl jerseys, Cheap xxxi jordans, cheap jordan 12, Canada Goose sale, cheap foamposites, Retro jordans for sale