AKTUALNOŚCI

Nie żyje Johan Cruyff

W wieku 68 lat zmarł legendarny piłkarz i trener Johan Cruyff. Od kilku miesięcy Holender walczył z rakiem płuc.

Cruyff przez wiele lat znany był ze swojego nałogu nikotynowego. Raka płuc zdiagnozowano u niego w październiku 2015 roku.

Jeszcze w lutym wydawało się, że Holender wróci do zdrowia: “Zawdzięczam to wspaniałej pracy lekarzy, trosce innych osób oraz własnemu pozytywnemu nastawieniu. Obecnie czuję, że prowadzę 2:0 po pierwszej połowie meczu, który jeszcze się nie skończył. Ale jestem pewny, że na końcu wygram” – mówił wówczas.

Niestety, w piątek zmarł nieco ponad miesiąc przed 69. urodzinami… Informację podano na oficjalnej stronie internetowej legendy futbolu. W oświadczeniu napisano, że “zmarł w otoczeniu rodziny i przyjaciół, przegrywając walkę z nowotworem”. Poproszono jednocześnie o uszanowanie prywatności rodziny w trudnym czasie.

Promował zdrowy styl

W 1991 roku, kiedy wykryto u niego chorobę wieńcową i przeszedł operację serca, postanowił rzucić palenie i zaczął promować zdrowy styl życia. W 1999 roku został wybrany najlepszym europejskim piłkarzem stulecia. W światowym zestawieniu zajął drugie miejsce, ustępując Pelemu. Jest trzykrotnym zdobywcą Złotej Piłki (1971, 1973, 1974), największe sukcesy odnosił jako zawodnik Ajaksu Amsterdam, Barcelony i reprezentacji Holandii. Był ośmiokrotnym mistrzem Holandii i trzy razy sięgnął po Puchar Europy z Ajaksem. Zdobył tytuł w lidze hiszpańskiej z Barceloną.

Aż 80 procent wszystkich meczów w lidze holenderskiej wygrały z nim w składzie jego zespoły. Podczas jego pięknej kariery powszechnie nazywano go piłkarzem roku 2000, bo zdaniem wielu wyprzedził swoje czasy.

W reprezentacji Holandii w latach 1966-1978 rozegrał 48 spotkań, w których zdobył 33 gole. Po zakończeniu kariery piłkarskiej został trenerem. Przez cztery lata z rzędu prowadził Barcelonę do mistrzostwa Hiszpanii (1991-94). W międzyczasie sięgnął z Katalończykami po Puchar Europy. Dwukrotnie zdobywał też Puchar Zdobywców Pucharów. Po raz pierwszy z Ajaksem w 1987 roku – wtedy wówczas został wybrany najlepszym trenerem świata.

Sukces powtórzył dwa lata później z Barceloną. W ostatnich latach prowadził reprezentację Katalonii.

Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

The Latest

News of Poland
x
To Top
Cheap jordans for sale, Cheap jordans shoes, cheap jordans for sale, jordans retro 13, cheap jerseys from china, foamposites For Sale, cheap nfl jerseys, Cheap xxxi jordans, cheap jordan 12, Canada Goose sale, cheap foamposites, Retro jordans for sale