SPORT

Najlepszy sezon w ponad 100-letniej historii norweskiego narciarstwa!

To był najlepszy sezon w ponad 100-letniej historii norweskiego narciarstwa – oceniła tamtejsza federacja NSF. Reprezentanci skandynawskiego kraju stawali na podium zawodów Pucharu Świata aż 261 razy, w tym 93-krotnie na najwyższym stopniu.

– Stare przysłowie mówiące, że Norwegowie rodzą się już z nartami na nogach, wydaje się wyjątkowo prawdziwe w tym sezonie. Liczba miejsc w pierwszej trójce nigdy nie była tak wysoka, a wyliczenie to nie bierze pod uwagę biathlonu, który posiada własną federację – skomentował raport NSF historyk sportu Tom A. Schanke.

Dominacja w biegach

W minionym sezonie Norwegowie aż 55 razy wygrywali zawody w biegach narciarskich i 20 w narciarstwie alpejskim. Ponadto odnosili triumfy w kombinacji norweskiej, skokach i w narciarstwie dowolnym. Sama Therese Johaug stawała na najwyższym stopniu podium Pucharu Świata aż 17 razy i pewnie sięgnęła po Kryształową Kulę. Doskonale prezentowały się też: Heidi Weng, Maiken Caspersen Falla czy Ingvild Flugstad Ostberg. Norweżki niejednokrotnie potrafiły zająć wszystkie miejsca na podium zawodów PŚ.

Wśród mężczyzn nie miał sobie równych Martin Johnsrud Sundby. Norweg wygrywał prawie wszędzie. Tak jak Johaug triumfował w Ruka Triple, Tour de Ski, Ski Tour Canada oraz wygrał słynny bieg na 50 km w Holmenkollen.

Świetnie zjeżdżali i skakali

Bardzo widoczni w minionym sezonie byli norwescy alpejczycy. Na najwyższym stopniu podium PŚ stawali: Henrik Kristoffersen, Aksel Lund Svindal, Kjetil Jansrud i Aleksander Aamodt Kilde. Kristoffersen ostatecznie zajął drugie miejsce w klasyfikacji generalnej (wygrał wśród slalomistów i był trzeci w gigantach). Jansrud w “generalce” był czwarty (drugi w supergigancie), a Svindal piąty (drugi wśród zjazdowców). Kilde nie miał sobie równych w supergigantach.

Udany sezon mają za sobą także norwescy skoczkowie narciarscy. Kenneth Gangnes zajął w klasyfikacji generalnej PŚ trzecie miejsce. W pierwszej dziesiątce sezonu znalazło się aż czterech reprezentantów Norwegii: Johann Andre Forfang (5.), Daniel-Andre Tande (7.) i Andres Fannemel (10).

Skąd taki sukces?

– Tak duża liczba zwycięstw oraz drugich i trzecich miejsc jest imponująca nawet dla nas, lecz nie ma tu wielkiej tajemnicy. Odpowiedzią na pytanie skąd taki sukces jest stawianie na sport masowy we wszystkich grupach wiekowych, w setkach klubów sportowych. Mamy z czego wybierać – zaznaczył szef federacji.

Założona w 1908 roku NSF zrzesza 1150 klubów i 179 tysięcy zawodników. Jest to drugi co do wielkości związek sportowy w kraju po federacji piłkarskiej.

 

Źródło: sport.tvn24.pl, PAP

Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

The Latest

News of Poland
x
To Top
Cheap jordans for sale, Cheap jordans shoes, cheap jordans for sale, jordans retro 13, cheap jerseys from china, foamposites For Sale, cheap nfl jerseys, Cheap xxxi jordans, cheap jordan 12, Canada Goose sale, cheap foamposites, Retro jordans for sale