AKTUALNOŚCI

“Na linii frontu”. Strategiczny przyczółek Rosji u granic NATO. Dyner: możemy mieć powody do obaw

Obwód Kaliningradzki to coraz ważniejszy atut Moskwy w obliczu dyplomatycznej konfrontacji z NATO, której stawką jest wzmocnienie flanki wschodniej. Najdalej wysunięty na Zachód zmilitaryzowany przyczółek Rosji odgrywa kluczową rolę w strategii Kremla, a w razie potrzeby może szybko zostać wzmocniony w sensie wojskowym. – Jest to także doskonały środek nacisku na Polskę, państwa bałtyckie, czy Skandynawię; możemy mieć powody do obaw – oceniła Anna Dyner z PISM.

Strategiczny przyczółek Rosji u granic NATO. Zbliża się konflikt dyplomatyczny

Wzmocnienie flanki wschodniej, stworzenie baz materiałowych i budowa polskiej części tarczy antyrakietowej to najważniejsze cele NATO na kilkanaście najbliższych miesięcy. Decyzje w tych kwestiach zostaną skonkretyzowane podczas lipcowego szczytu w Warszawie, który przesądzi o kształcie i rozmiarze obecności Sojuszu Północnoatlantyckiego w Europie Środkowo-Wschodniej. Z tego powodu latem tego roku państwa NATO mogą spodziewać się ostrego konfliktu dyplomatycznego z Rosją, która w zdecydowany sposób sprzeciwia się militarnej podbudowie pozycji Sojuszu w tej części kontynentu.

W tym kontekście jednym z ważnych elementów strategii Kremla jest obwód kaliningradzki, czyli największy strategiczny atut Rosji, usytuowany u samych granic Sojuszu. Ta zmilitaryzowana eksklawa, będąca jedną z pozostałości II wojny światowej oraz Zimnej Wojny, nabiera szczególnego znaczenia z uwagi na plany wzmocnienia obecności NATO na flance wschodniej. Na terytorium liczącym ponad 15 tys. km2 powierzchni i zamieszkiwanym przez ok. 950 tysięcy osób, zlokalizowano m. in. bazę Floty Bałtyckiej oraz cztery bazy lotnicze.

“Niezatapialny lotniskowiec” Moskwy. “Ta sytuacja trwa od 70 lat”

– Obwód kaliningradzki, z racji położenia, jest bardzo ważnym punktem jeśli chodzi o kwestie militarne. Taka sytuacja trwa już od 70 lat, choć zmieniły się uwarunkowania geopolityczne. Co prawda, w ostatnich 25 latach – czyli od upadku ZSRR – zmniejszyła się liczba przebywających tam żołnierzy, ale dla Moskwy ten region nadal jest “niezatapialnym lotniskowcem” – powiedziała Anna Dyner z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych. Ekspert w rozmowie z Onetem podkreśliła, że duże znaczenie praktyczne ma usytuowanie obwodu pomiędzy Polską a Litwą oraz w pobliżu Skandynawii i pozostałych państw bałtyckich.

– Chodzi m.in. o perspektywy walki radioelektronicznej, czyli możliwość sparaliżowania łączności potencjalnego przeciwnika, oraz przerzucenie – w razie potrzeby – pocisków balistycznych, takich jak np. Iskandery, które mogą razić cele w odległości do 500 km; nietrudno zauważyć, że w ich zasięgu byłaby i Warszawa, i państwa bałtyckie – stwierdziła Dyner. – A gdyby w Kaliningradzie znalazły się łamiące traktat INF rakiety o zasięgu do 2 tys. km, takie jak np. R-500, to w polu rażenia znalazłyby się także Niemcy czy państwa skandynawskie. Iskandery pojawiały się już w obwodzie na czas prowadzonych tam ćwiczeń i widać, że w razie potrzeby Rosja może je tam szybko rozmieścić – dodała.

Zagrożenie dla Polski i jej sojuszników. “Możemy mieć spore obawy”

Obwód kaliningradzki jest najbardziej wysuniętym i najważniejszym militarnie przyczółkiem Rosji na Zachodzie. W przypadku eskalacji militarnej szczególnie zagrożony byłby tzw. przesmyk suwalski, stanowiący “lądowy pomost” do państw bałtyckich, spajający całe terytorium traktatowe Sojuszu Północnoatlantyckiego. Kluczowego znaczenia w tym względzie nabiera także Białoruś, która – w ocenie ekspert PISM – w przypadku wybuchu konfliktu zbrojnego – raczej nie mogłaby pozostać neutralna i np. nie mogłaby nie zgodzić się na rozmieszczenie rosyjskiej broni na swoim terytorium. Konsekwencje takiego ruchu byłyby zdecydowanie negatywne.

– Obecność wojskowa Rosji na granicy północnej i wschodniej byłaby scenariuszem niezwykle pesymistycznym. Polska może mieć spore obawy, podobnie jak państwa bałtyckie, dlatego też musimy bacznie obserwować rozwój sytuacji – ostrzega Anna Dyner. – Trzeba pamiętać, że rosyjskie władze już przynajmniej dwukrotnie groziły rozmieszczeniem Iskanderów w Kaliningradzie – w 2009 i 2013 roku – a to powoduje, że Kreml może już wkrótce ponownie użyć tego argumentu, np. w związku z ustaleniami szczytu NATO w Warszawie – zaznaczyła w rozmowie .

Anna Dyner: Kaliningrad to doskonały środek nacisku na Polskę

Rosjanie mogą wzmocnić swoją obecność w Kaliningradzie także siłami konwencjonalnymi, np. dodatkowymi oddziałami piechoty. Najważniejszym “zasobem” wojskowym w Obwodzie jest obecnie Flota Bałtycka, będąca gwarancją pozycji Moskwy w basenie Morza Bałtyckiego. – Rosjanie już teraz biją “konkurencję” na głowę pod względem tego, co mają na Bałtyku. Flota Bałtycka jest restrukturyzowana, a jej sprzęt – odnawiany. W jej skład wchodzi spora ilość niszczycieli i korwet rakietowych, co pokazuje skalę dysproporcji w regionie – na korzyść Rosji – oceniła Anna Dyner.

“Najbardziej zachodnia” rosyjska rubież jest idealnym środkiem nacisku na Polskę i państwa bałtyckie, które najgłośniej domagają się wzmocnienia obecności NATO na flance wschodniej. Ale zwiększenie obecności wojsk Sojuszu np. w północnej Polsce niekoniecznie przyniosłoby jednoznaczne korzyści. Teoretycznie, potencjalny przeciwnik w takim przypadku powinien dwa razy zastanowić się zanim zaatakuje państwo, w którym znajdują się wojska Sojuszu, ale – z drugiej strony – jednostki NATO, a także infrastruktura, mogłyby stać się pierwszym celem uderzenia, gdyby doszło do wybuchu konfliktu zbrojnego.

– Obwód kaliningradzki odgrywa ogromną rolę w polityce wojskowej Kremla, jest także doskonałym środkiem nacisku na Polskę. Poza aspektem militarnym, utrzymywanie tego przyczółku przez Rosję nie miałoby teraz większego znaczenia – oceniła Anna Dyner. – Pamiętajmy, że terytorium obwodu w 30 proc. to nadal obszar zamknięty, a możliwość dyslokacji broni to bardzo ważny element strategii Rosji – dodała w rozmowie.

Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

The Latest

News of Poland
x
To Top
Cheap jordans for sale, Cheap jordans shoes, cheap jordans for sale, jordans retro 13, cheap jerseys from china, foamposites For Sale, cheap nfl jerseys, Cheap xxxi jordans, cheap jordan 12, Canada Goose sale, cheap foamposites, Retro jordans for sale