SPORT

Kwiaty, koszulki i lizaki. Kibice składają hołd Cruyffowi

Kibice nie czekali do soboty, na kiedy zaplanowano otwarcie przy stadionie Barcelony miejsca upamiętniającego zmarłego Johana Cruyffa. Już dzień wcześniej pomaszerowali na Camp Nou, żeby złożyć hołd genialnemu piłkarzowi i trenerowi.

Cruyff zmarł w czwartek, przegrał wieloletnią i nierówną walkę z nowotworem. Miał 68 lat. Płacze Holandia, w której przyszedł na świat, płacze Katalonia, którą traktował jak drugą ojczyznę, a tak naprawdę płacze cały piłkarski świat.

Od piątkowego poranka pod stadionem Barcelony, w której grał, a później którą prowadził jako trener i której zaszczepił piękny dla oka, ofensywny styl gry, zbierały się setki kibiców.

Pod posąg przedstawiający piłkarza oddającego strzał, często mylonego z postacią Cruyffa, składali kwiaty, koszulki, były też lizaki, z którymi się nie rozstawał od początku lat 90. Po operacji serca lekarze nakazali mu rzucić palenie, a tytoń zastąpić słodyczami. – Piłka dała mi wszystko, a papierosy prawie wszystko zabrały – stwierdził kiedyś

Pele, Maradona i on

Zostanie zapamiętany jako piłkarz, który nie był atletą, ale który potrafił hipnotyzować przeciwników perfekcyjnym panowaniem nad piłką i niewiarygodnymi zwodami, wykonywanymi z nieziemską szybkością.

Rozkochał w sobie kibiców reprezentacji Holandii, Ajaksu i Barcelony, trzykrotnie nagrodzono go Złotą Piłką. Zasłużył na to, żeby stawiać go w jednym rzędzie z Pele i Maradoną. Jako trener zrobił z Barcelony pierwszą siłę Europy na początku lat 90.

Pep Guardiola, jego były podopieczny, a dziś najwybitniejszy trener XXI wieku, nigdy nie ukrywał na kim się wzorował. – Nic nie wiedziałem o piłce, dopóki nie spotkałem Cruyffa – wyznał.

 

 

Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

The Latest

News of Poland
x
To Top
Cheap jordans for sale, Cheap jordans shoes, cheap jordans for sale, jordans retro 13, cheap jerseys from china, foamposites For Sale, cheap nfl jerseys, Cheap xxxi jordans, cheap jordan 12, Canada Goose sale, cheap foamposites, Retro jordans for sale