AKTUALNOŚCI

Krystyna Janda nie otrzymała dotacji na swój teatr

Teatr Polonia Krystyny Jandy nie otrzymał rządowej dotacji dla instytucji zajmujących się sztuką współczesną. “Tu chodzi wyłącznie o złą wolę” – komentuje całą sprawę aktorka. Poza Teatrem Polonia, pieniędzy nie przyznano także m.in. Centrum Sztuki Współczesnej czy Muzeum Sztuki Nowoczesnej.

O zaistniałej sytuacji Krystyna Janda mówiła w programie „Polska i Świat” TVN 24. Aktorka wnioskowała m.in. o wsparcie finansowe w tworzeniu nowych spektakli czy też pieniądze na remont wejścia do budynku swojego teatru. Jak się okazało, Ministerstwo Kultury jeden wniosek odrzuciło ze względu na błędy formalne, a pozostałe unieważniło. Krystyna Janda nie rozumie tej decyzji. Mówi, że dokumenty te wypełniała w taki sam sposób, jak w poprzednich latach. Wtedy jej wnioski zostały rozpatrzone pozytywnie. „Tu chodzi o złą wolę, tylko tyle” – komentuje sprawę Janda.

Nie tylko Janda nie otrzymała pieniędzy

Teatr Polonia Krystyny Jandy nie jest jedyną instytucją kultury, która nie otrzymała rządowych dotacji. Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie wnioskowało o 200 tysięcy złotych na zakup dzieł stworzonych przez młodych artystów. Pieniędzy tych nie otrzymało. Bez wsparcia finansowego nie będzie w stanie kupić żadnej pacy.

Winni są poprzednicy

Sytuację komentuje rzecznik Ministerstwa Kultury. Twierdzi, że zmiany w obecnym sposobie finansowania spowodowane są nowym regulaminem, który sporządził poprzedni rząd. Problem stanowi zapis, wedle którego instytucje dofinansowane przez inne programy ministerstwa nie mogą ubiegać się o kolejne dotacje.

Teatr Polonia został założony w 2005 roku przez Fundację Krystyny Jandy na rzecz Kultury. Spektakle odgrywane na deskach teatru poruszają różne tematy społeczne, takie jak starość czy homoseksualizm.

Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

The Latest

News of Poland
x
To Top
Cheap jordans for sale, Cheap jordans shoes, cheap jordans for sale, jordans retro 13, cheap jerseys from china, foamposites For Sale, cheap nfl jerseys, Cheap xxxi jordans, cheap jordan 12, Canada Goose sale, cheap foamposites, Retro jordans for sale