AUTO

Jakie auto firmowe wybrać?

ace608f489f1f8ecc0bcea53abb10513

Droższy, ale tańszy w eksploatacji czy tańszy, ale o wyższych kosztach utrzymania? Wyposażony we wszelkiego rodzaju udogodnienia czy może raczej okrojony z najnowszych zdobyczy technologii? Jaki powinien być idealny samochód służbowy?

Jaki samochód dla firmy wybrać?
Polska przeżywa boom na samochody służbowe. Po naszych drogach jeździ już ponad 2 mln firmowych pojazdów. Na co zwracają uwagę firmy, które decydują się na wybór samochodów do swojej floty? Jeszcze nie tak dawno samochód służbowy musiał być po prostu tani. Wiadomo, że wszystkie firmy zwracają uwagę na koszty – stąd specjalne oferty producentów samochodów, którzy są gotowi dawać przedsiębiorstwom całkiem spore upusty. Firma może kupić samochód nawet o około 25 procent taniej niż indywidualny nabywca. Zwykle na jeden pojazd przeznacza około 60 tys. zł. Jednak cena nie jest czynnikiem decydującym.

– Dawno minęły czasy, kiedy przedstawicielowi handlowemu kupowało się najtańszy samochód z segmentu A, biały, bez wygód – mówi Piotr Wielgus, redaktor naczelny magazynu “Menadżer Floty”. – Samochody służbowe stały się w bardzo wielu wypadkach wizytówkami firmy. Inne potrzeby ma sprzedawca, inne kierownik, a jeszcze inne prezes firmy. Najniższy szczebel pracowników, czyli przedstawiciele handlowi też już jeżdżą lepszymi autami niż kiedyś.

Koszty eksploatacji auta służbowego

Dużo istotniejsze dla firm są koszty eksploatacji samochodu. Generalnie – im oszczędniejszy pojazd, tym lepiej. Zwłaszcza w firmach, w których aut jest dużo. Przy rozbudowanej flocie i intensywnym użytkowaniu samochodów lepiej wybrać oszczędniejsze diesle niż droższe „benzyniaki”. Jeden pojazd z silnikiem na olej napędowy, który wyjeździ około 30 tys. kilometrów rocznie, może przynieść oszczędności kilkuset złotych, co przy dużej liczbie pojazdów ma ogromne znaczenie.
Kolejną cechą, którą powinien mieć samochód służbowy, jest jego jak najwyższa wartość rezydualna, czyli to, ile jest wart w momencie odsprzedaży. Utarł się pogląd, mówiący że samochody służbowe są po kilku latach w fatalnym stanie. Nie jest to prawda, bo – choć mają duży przebieg – są to auta pieczołowicie serwisowane w autoryzowanych stacjach obsługi. To dlatego ich wartość rezydualna może być wyższa niż w przypadku auta prywatnego. Z tego względu chętnie przez przedsiębiorstwa są kupowane te samochody, które uważane są za niezawodne. Co w praktyce oznacza marki należące do niemieckich producentów. W codziennej działalności firm nie ma czasu na to, by trzymać auta w serwisie.

Bezpieczeństwo auta firmowego

Zdaniem Piotra Wielgusa, auto firmowe musi być także bezpieczne. Przywykło się uważać, że przeciętny samochód firmowy ma być jak najprostszy i nie musi mieć specjalnych „bajerów”. Jednak kwestie bezpieczeństwa są niezwykle istotne. Np. dzięki systemowi OnStar firmy Opel, po pełnym aktywowaniu usługi, kierowca może połączyć się w każdej chwili z dedykowanym doradcą  – przy pomocy specjalnego modułu znajdującego się w aucie.  Jest to pomocne np. w razie awarii.. Doradca wzywa w razie konieczności pomoc drogową. Przydatną usługą jest też zdalna diagnostyka pojazdu – doradca może zdalnie zweryfikować najważniejsze parametry samochodu, w tym ciśnienie w oponach i żywotność oleju silnikowego.Jednak na diagnostyce wsparcie się nie kończy. Producenci mają również pomysły na poprawę bezpieczeństwa podczas jazdy. Jednym z ciekawszych rozwiązań tego rodzaju jest kamera Opel Eye. Rozpoznaje ona znaki drogowe, informuje o niezamierzonym opuszczeniu pasa ruchu, ostrzega przed kolizją, a nawet wskaże odległość od  pojazdu poprzedzającego.

Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

The Latest

News of Poland
x
To Top
Cheap jordans for sale, Cheap jordans shoes, cheap jordans for sale, jordans retro 13, cheap jerseys from china, foamposites For Sale, cheap nfl jerseys, Cheap xxxi jordans, cheap jordan 12, Canada Goose sale, cheap foamposites, Retro jordans for sale