HISTORIA

Czyżby odkryto zaginioną stolicę Egiptu sprzed 7 tys. lat?

Czyżby odkryto zaginioną stolicę Egiptu sprzed 7 tys. lat?

z21040354vjedno-ze-stanowisk-odkrytych-przez-archeologow

Egipscy archeolodzy poinformowali o znalezieniu pozostałości zagadkowego miasta w Górnym Egipcie w prowincji Sohag. Podejrzewają, że mogła to być pierwsza stolica bezimiennych królów, którzy rządzili tym krajem, zanim nastały słynne dynastie budowniczych piramid.
Wśród wykopalisk znajdują się zarówno domy mieszkalne, jak i miejsca pochówku. – Oszacowaliśmy je na około 5136 roku przed naszą erą. Oznacza to, że mamy do czynienia z jednym z najważniejszych odkryć archeologicznych dotyczących czasów sprzed okresu wczesnodynastycznego (archaicznego) – poinformowało w specjalnym oświadczeniu egipskie Ministerstwo Starożytności.Zespół badaczy pracował na wykopaliskach położonych około 400 metrów od Wielkiej Świątyni Setiego I (jego synem był słynny Ramzes II), który rządził Egiptem w latach 1290-1279 p.n.e. Świątynia Setiego leży w Abydos (on sam został pochowany w Dolinie Królów; jego grobowiec odkryto w 1817 roku), jednym z najstarszych znanych miast starożytnego świata, uznawanym za stolicę Górnego Egiptu.

– Obecnie odkryte pozostałości domów i grobowców mogą być częścią dawnej, zaginionej metropolii. Ale niewykluczone, że jest to mniejsza miejscowość, która została z czasem wchłonięta przez stolicę – tłumaczy w oświadczeniu prasowym minister starożytności Egiptu Mahmoud Afifi.
W domach najpewniej mieszkali wysocy rangą urzędnicy lub też budowniczowie grobów i świątyń. Archeolodzy znaleźli w nich zarówno żelazne narzędzia, jak i wyroby ceramiczne. Największe zaciekawienie – z naukowego punktu widzenia – budzi jednak 15 odsłoniętych grobowców. – Są bardzo duże, znacznie przekraczają swoją pojemnością inne groby w Abydos, a więc muszą w nich leżeć osoby, które miały wysoki status – wyjaśnia Mahmoud Afifi.

– Być może byli to nadzorcy budów grobów królewskich niedaleko Abydos. Rozmiary ich własnych miejsc wiecznego spoczynku wskazują, że oni też chcieli zadbać o jakość swojego życia pozaziemskiego – dodaje minister.

– Około półtora kilometra dalej znajdują się groby władców, którzy rządzili tą częścią Egiptu w okresie predynastycznym, zanim historia zaczęła odnotowywać imiona królów i nazwy dynastii przez nich zakładanych. Mamy więc być może rzeczywiście do czynienia z ośrodkiem władzy funkcjonującym na samym początku historii Egiptu – skomentował odkrycie w rozmowie ze stacją BBC dr Chris Eyre, egiptolog z Uniwersytetu w Liverpoolu.
Zdaniem egipskich archeologów ilość znalezionych narzędzi i ceramiki jest tak duża, że świadczy o tym, iż w okolicy przebywała naprawdę spora siła robocza, która musiała być zaangażowana w zakrojone na dużą skalę prace budowlane.
Być może część z tych robotników pracowała właśnie przy znalezionych 15 ogromnych mastabach. To klasyczny rodzaj grobowca spotykanego w starożytnym Egipcie, składający się z murowanej części nadziemnej oraz podziemnej komory grobowej, połączonych pionowym szybem, który po pogrzebie zasypywano i maskowano. Część nadziemna ma prostokątną podstawę, nachylone ściany, płaski dach.

– Dokładnie takie grobowce znaleźliśmy. Wszystkie dowody wskazują na to, że są to obecnie najstarsze mastaby, jakie znamy. Starsze nawet od tych znalezionych w słynnej Sakkarze – podsumowuje kierujący zespołem egipskich archeologów prof. Yasser Mahmoud Hussein.

Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

The Latest

News of Poland
x
To Top
Cheap jordans for sale, Cheap jordans shoes, cheap jordans for sale, jordans retro 13, cheap jerseys from china, foamposites For Sale, cheap nfl jerseys, Cheap xxxi jordans, cheap jordan 12, Canada Goose sale, cheap foamposites, Retro jordans for sale