AKTUALNOŚCI

Bojownicy Państwa Islamskiego wierzą w bliski koniec świata. To problem dla wszystkich, którzy z nimi walczą

Państwa Islamskie nie ma przemyślanej strategii, bo część jego przywódców wierzy, że koniec świata jest bardzo bliski – tłumaczy dr Łukasz Fyderek z Instytutu Bliskiego i Dalekiego Wschodu Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Po terrorystach czekających na rychłe nadejście ostatecznego starcia dobra ze złem trudno spodziewać się racjonalnych działań, a w związku z tym przewidywać ich kolejne ruchy. M.in. dlatego walka z Państwem Islamskim jest tak trudna.

– Niektórzy dowódcy Państwa Islamskiego są przekonani, ze koniec świata jest bardzo bliski. Strategiczne kalkulowanie i myślenie w racjonalnych kategoriach o podbijaniu Europy i rozpowszechnianiu islamu jest nie na miejscu w obliczu tego, że ma przyjść Mahdi, ma nastąpić wielka walka dobra ze złem, a świat ma zniknąć – tłumaczył w rozmowie z Jakubem Janiszewskim w radiu TOK FM.

Przekonanie o bliskim końcu świata islamiści czerpią z hadisów, czyli opowieści przytaczających wypowiedzi lub czyny proroka Mahometa. – Wiele hadisów publikowanych jest w propagandowych materiałach Państwa Islamskiego – zauważa dr Fyderek.

Jego zdaniem ataki terrorystyczne dokonywane przez ISIS są mniej przemyślane niż te, których dokonywała Al-Kaida w poprzedniej dekadzie. – Akty terroryzmu Państwa Islamskiego są realizowane bardziej ad hoc i obliczone na efekt raczej krótkoterminowy – podsumowuje.

Uspokaja też Polaków i tłumaczy, dlaczego nasz kraj nie jest dla islamistów atrakcyjny jako potencjalny cel zamachu. – Cele Państwa Islamskiego są łatwe, dobrze rozpoznane, bliskie tym obszarom, w których znajdują się konkretni bojownicy lub europejscy muzułmanie, którzy się zradykalizowali, czyli np. wyjechali na dżihad i wrócili – zaznacza.

Źródło: TOK FM

Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

The Latest

News of Poland
x
To Top
Cheap jordans for sale, Cheap jordans shoes, cheap jordans for sale, jordans retro 13, cheap jerseys from china, foamposites For Sale, cheap nfl jerseys, Cheap xxxi jordans, cheap jordan 12, Canada Goose sale, cheap foamposites, Retro jordans for sale