AKTUALNOŚCI

Belgia: nie żyje pracownik elektrowni atomowej, zaginęła jego “wejściówka”

Jak donosi belgijska gazeta “La Derniere Heure” w czwartek zamordowano pracownika elektrowni atomowej w Charleroi. Mężczyźnie skradziono także kartę uprawniającą do wejścia na teren obiektu.

Do morderstwa doszło w czwartkowy wieczór. Mężczyzna, który był pracownikiem elektrowni atomowej, został zastrzelony podczas spaceru ze swoim psem. Przy ciele nie znaleziono jego karty, która pozwalała na wejście na teren obiektu. Odpowiednie służby szybko zdecydowały się na dezaktywowanie “wejściówki”. Przypuszcza się, że kradzież karty mogła być motywem zabójstwa, co jeszcze ustali dochodzenie.

Elektrownia w Charleroi jest oddalona od Brukseli o około 50 kilometrów. Media w Belgi już wcześniej donosiły, że bracia, którzy dokonali zamachów we wtorek – Khalid i Ibrahim El Bakraoui – zapowiadali ataki na siłownie jądrowe.

USA: sprawcy zamachów w Brukseli byli na liście podejrzanych o terroryzm

Bracia Khalid i Ibrahim El Bakraoui, którzy zorganizowali wtorkowe zamachy na lotnisku oraz w metrze w Brukseli, figurowali jako podejrzani na listach agencji antyterrorystycznych w USA – podaje Reuters, powołując się na źródła w Waszyngtonie.

Belgijscy śledczy zidentyfikowali Ibrahima Bakraoui jako zamachowca samobójcę, który zdetonował ładunek wybuchowy na lotnisku Zaventem; jego młodszy brat Khalid wysadził się w powietrze w brukselskim metrze na położonej w pobliżu głównych budynków Unii Europejskiej stacji Maelbeek.

Według belgijskich mediów bracia El Bakraoui mieszkali w Brukseli i byli znani policji jako przestępcy, ale nie z powodu zaangażowania w działalność terrorystyczną. W ostatnich latach obaj odsiadywali wyroki.

Khalid miał pod fałszywym nazwiskiem wynajmować mieszkanie w brukselskiej dzielnicy Forest (Vorst), gdzie niedawno doszło do strzelaniny z policją w trakcie obławy na domniemanego koordynatora ubiegłorocznych zamachów w Paryżu Salaha Abdeslama, który został pojmany w piątek.

Wcześniej w czwartek minister bezpieczeństwa i sprawiedliwości Holandii Ard van der Steur poinformował, że Ibrahim El Bakraoui nie znajdował się na żadnej holenderskiej ani międzynarodowej liście poszukiwanych. Steur odniósł się w ten sposób do komunikatu Turcji, która ogłosiła dzień wcześniej, że starszy z braci był islamistycznym bojownikiem i że dwukrotnie deportowano go z Turcji.

Według szefa holenderskiego resortu bezpieczeństwa i sprawiedliwości El Bakraoui został deportowany z Turcji do Holandii tylko raz.

Turecki prorządowy dziennik “Yeni Safak” podał, że także Khalid Bakraoui był w Turcji. Miał tam przylecieć 4 listopada 2014 roku. Był obserwowany przez policję; opuścił kraj samodzielnie dziesięć dni później.

W brukselskich zamachach zginęło co najmniej 31 osób, a ok. 300 zostało rannych. Do dokonania tych aktów terroru przyznało się Państwo Islamskie.

Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

The Latest

News of Poland
x
To Top
Cheap jordans for sale, Cheap jordans shoes, cheap jordans for sale, jordans retro 13, cheap jerseys from china, foamposites For Sale, cheap nfl jerseys, Cheap xxxi jordans, cheap jordan 12, Canada Goose sale, cheap foamposites, Retro jordans for sale